Loading...
X

Dve návštevy

Tibor Huszár a F.X. Messerschmidt

Tibor Huszár bol ku mňe veľmi kamarátsky a pózoval mi s bustou v jeho záhrade v Harmónii

Fotografie do kalendára spoločnosti Sevitech

Fotografie do kalendára spoločnosti Sevitech ©Jakub Dvořák

Na nedávnej návšteve v SNG, pri fotografovaní sôch Františka Xavera Messerschmidta, som si spomenul na Tibora Huszára. Poprosil som mamu (boli kolegovia)
aby ma s ním zoznámila. Chcel som ho spoznať, pretože keď som začínal, bol mojím vzorom. Začalo to tým, keď mojmu tatovi priniesol fotky z oslavy narodenín, tuším pätdesiatych. Fotky boli v žltej krabici na fotopapier Foma. Boli veľké, ak ich porovnávam s pohľadnicovými formátmi, ktoré som dovtedy vídal. Mali hrubý biely okraj a fotka bola ohraničená na jednej strane rozpitou linkou – to keď sa zväčšuje celý negatív, bez výrezu. A hlavne boli skvelé, podobne ako tá oslava: bola to poriadna bohatierska oslava, veľa priateľov, domáceho budmerického vína a klobás. A samozrejme voňali po fotokomore.

No a potom fotky, ktoré v tom čase, keď som okrem iného študoval (aj) slovenskú literatúru, vychádzali v LIterárnom týždeníku, čo bol vtedy nový časopis a v spocialistických novinových stánkoch vytŕčal. Podľa mňa preto, lebo na obálke mal vždy Huszárov portrét jedného z československých spisovateľov a tie sa mi fakt páčili.

Helena Dvořáková, Barbora dvořáková, Tibor Huszár

Moja mama Helena, sestra Barbora a Tibor

jd_050_mg_1118

Arnold Newman a Koloman Sokol: Tibor Huszár

 

Ako teľa na nové vráta som pozeral aj na portréty Arnolda Newmanna, ktorý o pár rokov už v nesocialistickej Bratislave vystavoval svoje portréty.

Huszár má od neho tiež parádny portrét – visí na stene jeho ateliéru hneď vedľa portrétu od Kolomana Sokola.

Teda neviem, či tam ešte visí, lebo Tibor Huszár dva roky po našom stretnutí zomrel.

jd_043_mg_1100

FacebookTwitterGoogle+Share